Zľavy v Nemecku a český zákazníci

Nie len Slováci radi chodia za nákupmi za hranice. Česi vyrážajú nakupovať k Nemcom: lákajú ich cena a aj kvalita tovaru – to je titulok z jedného z webov Mladej Fronty

Sasko sa stalo nielen pred Vianocami vyhľadávaným cieľom nákupných výletov Čechov. Tí jazdia do susednej nemeckej spolkovej krajiny nakupovať kvôli lepším cenám, predvianočným zľavám, väčšiemu výberu tovaru a tiež aj jeho vyššej kvalite. Ukázal to prieskum pre Priemyselnú a obchodnú komoru (IHK) v Saské Kamenici, ktorého výsledky zverejnil regionálny denník Freie Presse.

Cenovú výhodnosť nákupov za hranicou uviedla najväčšiu časť účastníkov prieskumu, ktorý pre IHK vypracovala univerzita v Plzni spolu s Technickou univerzitou v Saskej Kamenici (Chem-Nitze). Z Česka sa kvôli nej do Saska vydáva takmer 30 percent nakupujúcich.

Pre Čechov hrá dôležitú úlohu aj kvalita tovaru predávaného v Nemecku. Kvôli nej do Saska vyráža štvrtina nakupujúcich.
Veľa Čechov, hlavne z pohraničia, vyráža do Nemecka nakupovať pravidelne.
„Na túto stále rastúcu skupinu zákazníkov nie sú nemeckí obchodníci a reštauratéri ešte dostatočne pripravený,“ usudzuje Ilona Rothová z IHK. Na rozdiel napríklad od Drážďan patria podľa nej v Saskej Kamenici a v okolí české nápisy v predajniach alebo bilingválne jedálne lístky v reštauráciách zatiaľ skôr k výnimkám.

Výraznú orientáciu českých zákazníkov na kvalitu potvrdzujú aj sami obchodníci v Sasku. „Česi vyhľadávajú len značkový tovar,“ povedal majiteľ predajne so športovým vybavením v Marienbergu Wolfgang Ehnert. Ten kvôli rastúcemu záujmu Čechov o nakupovanie za hranicou, do obchodu najal aj český personál.

Čo vy na to? Napíšte do komentárov.