Najnižšia cena na Heuréke. Veríte tomu?

Skôr ako na internete niečo nakúpime, tak sa snažíme dohľadať, pokiaľ možno čo najnižšiu cenu. Štatistiky vyhľadávačov nám ukazujú, že najviac užívatelia internetu porovnávajú ceny tovaru pod vyhľadávacím dotazom – heureka porovnanie cien.

Dá sa v porovnávačoch cien ako je napr. Heuréka vždy vyhľadať a aj zakúpiť naozaj najlacnejšie vyhliadnutý produkt?

Odpoveď je jednoduchá. Znie: Áno aj Nie.

Vyhľadávače cien ako je Heuréka je výplod určitej internetovej bubliny, ktorá pomaly dodýchává. Je stále viac a viac zákazníkov na internete, ktorí nepasú po najnižšiu cene, ale preferujú overený, tzv. „Svoj“ e-shop s ktorým majú dobré skúsenosti a alebo u takého e-shopu majú vernostné bonusy a zľavy. Áno, Heureka užívateľovi sprístupní svoju databázu partnerov a vyselektuje po xx kliknutiach najnižšiu cenu pre daný produkt, ale …

Aká je ale prax?
Heuréka sa vám snaží vnucovať tovar a produkty platené, sponzorované reklamnými partnermi. Porovnávač je vlastne iba vynikajúcim kanálom biznisu majiteľa Heuréka, ktorým bola firma Miton z Jablonca. Dnes Heuréka vlastnú poľská firma Alegro, ktorá prevádzkuje aj službu Aukro. Tento vlastník je okrem iného prevádzkovateľom aj ďalších porovnávačov cien aj keď sa na prvý pohľad tvária všetky, že do rodiny Alegro nepatria.

Heuréka primárne hneď v prvom kroku vôbec neponúka najnižšie a najlepšie ceny produktu, ktorý hľadáte!
Podstrkuje vám svojich partnerov (rozumej e-shopy), ktoré Heuréke platia za rôzne balíčky pre lepšie pozície a ich zviditeľnenie. Ako tento systém máme pomenovať? Heuréke ide hlavne o jej vlastný biznis a až v druhom rade o prospech internetového zákazníka. Nehovorím nič proti, je to jednoducho biznis.

Na jednej strane je „porovnávač cien“, čo znamená „pomoc pre užívateľov internetu“ a na druhej strane je „platená reklama za státisíce mesačne“. A tu je ten rozpor.

  • „Porovnávač“ má zákazníkom pomáhať, ale reklama na porovnávačmi ponúka čokoľvek, kohokoľvek – kto je ochotný zaplatiť cenníkovej položky reklamy.
  • Teda reklama a super horne pozície tzv. ľudových e-shopov neponúkajú to najlepšie a najlacnejšie, čo by u porovnávača cien malo byť logické.
  • V praxi počítajte s tým, že min. prvé tri pozície e-shopov a reklama okolo nie je pozičný výsledok obľúbenosti nakupujúcich, ale výsledok biznisu Heuréky.

Štatistiky hovoria, že k najnižšej cene sa v porovnávačoch preklikne vo finále iba 50-60% návštevníkov Heuréky na ktorú prišli so základný cieľom nájsť najnižšej ceny. Je to paradox? Nie je. Je to byznysmodel prevádzkovateľa porovnávačov cien. Teda Heureka – nie je to NAJ a TOP, čo vám môže na internete pomôcť.

Riešenie:
Zdá sa vám, že je to rozporuplný postoj? Chcete nájsť NAJ cenu a napriek tomu je porovnávač skôr biznisom ako radcom? Áno, je to komplixované a plné paradoxov! Riešenie však existuje. Používajte Heuréku, dávajte filter „podľa najnižšej ceny“, ale majte k porovnávaču cien odstup, ľahkú nedôveru, predsa je to len v prvom rade byznys!

Aké sú vaše skúsenosti s Heurékou?

Zdroj článku a aj pozadie majiteľov firmy nájdete tu.