Hypermarkety a supermarkety

V súčasnosti sa na Slovensku nachádza skoro  sto hypermarketov, ďalej stovky veľkých supermarketov a desiatky diskontných predajní.

Za supermarket(prevažuje ponuka potravín) sa považuje veľkorozmerný obchod od 400 m2 do 3 500 m2, väčšia jednotka je hypermarket ( je tam aj výrazný podiel nepotravinárského tovaru). Je medzi nimi aj rozdiel aj v počte tovarových položiek. Najväčším hypermarketom je zatiaľ hypermarket TESCO Zlaté Piesky– otvorené nonstop.

Spoločnosti hypermarketov a supermarketov na Slovensku.

Tesco
Najväčšia maloobchodná sieť na Slovensku. Britská spoločnosť prišla na Slovensko v roku 1996 a kúpila od siete Kmart bývalé obchodné domy Prior. Dnes prevádzkuje  obchodné domy,  hypermarkety,  supermarkety, čerpacie staníce a distribučné centrum v Beckove.

Carrefour
Najväčšia distribučná spoločnosť v Európe prišla na Slovensko v roku 2000 a otvorila dva hypermarkety v Bratislave. Po stagnácii sa v roku 2006 rozhodla predať obchody Tescu. Protimonopolný úrad nesúhlasil, preto ich Carrefour predáva firmám ICS a ECM Group. Tie budú hypermarkety prevádzkovať pod pôvodným menom.

COOP Jednota
Najväčší predajca potravín na Slovensku má 2 400 obchodov. Po roku 1989 väčšinu obchodov kúpili súkromníci, ale koncom deväťdesiatych rokov sa začala znovu formovať. Je rozdelená na viacero družstiev, preto v štatistikách nie je na prvých priečkach.

Ahold
Holandská spoločnosť prevádzkuje značky Hypernova a Albert. V roku 2001 prišla na  Slovensko  a otvorila prvé dva hypermarkety. 70 percent všetkého predávaného tovaru pochádza v produkcie domácich výrobcov. Ahold sa  rozhodol odísť zo Slovenska, no po zlepšení výsledkov svoje rozhodnutie zmenil.

Schwarz Group
Diskontné predajne Lidl  a hypermarkety Kaufland prevádzkuje na Slovensku táto Nemecká spoločnosť. Prvý slovenský Kaufland otvorila v roku 2000 v Poprade. Lidl začal na  slovenskom trhu vo väčšom otvárať nové predajne od roku 2004

Billa
Na Slovensku vlastní Rakúska spoločnosť zhruba deväťdesiat supermarketov. Dnes je BILLA tretím najväčším podnikateľským subjektom a najväčším súkromným zamestnávateľom v Rakúsku.

CBA Slovakia
Do siete patria najmä bývalé predajne Zdroj. Slovenská nákupná aliancia CBA zastupuje cca 280 predajní. CBA Slovakia patrí pod medzinárodné zoskupenia CBA s obchodmi v ôsmich krajinách strednej a východnej Európy.

REMA 1000
Nórska spoločnosť na Slovensko prišla v roku 1994 a prevádzkuje 19 supermarketov v Bratislave. Obchody vlastnia ich franchisisti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.