Black Friday, nákupné šialenstvo v USA

Black Friday – Čierny Piatok

Názov Čierny piatok si dnes zriedkaktorý Američan spojí s krachom na európskych burzách v roku 1929, ktorý predznamenal začiatok Veľkej hospodárskej krízy. Dnešný Čierny piatok je za oceánom naopak sviatkom konzumu a veľkých zliav; najmä spotrebnej elektroniky.

Milióny Američanov stoja už v noci pred obchodmi , aby získali nákupy (darčeky) výhodnejšie.

Názov čierny piatok pripadol štvrtému novembrovému piatku (deň po vďakyvzdaní) preto, lebo v tomto období roka sú výnosy všetkých obchodov v krajine v červených číslach. Po vďakyvzdaní nastáva vianočné nákupné šialenstvo.
Hneď druhý deň ráno sa totiž dvere obchodov otvárajú oveľa skôr ako je zvykom. Tento krát ale s jedinečnými ponukami obrovských zliav, ktoré spája jediné heslo – „Čierny piatok“.

Nákup vianočných darčekov na „čierny piatok“

Američania na čierny piatok nakúpia väčšinu vianočných darčekov, ktoré (žiaľbohu pre nás) sú často už pred zľavou o dosť lacnejšie, než tie z najväčších slovenských výpredajov.

Podľa spoločnosti pre prieskum trhu ShopperTrak zákazníci minuli v roku 2011 ihneď v prvý deň vianočnej sezóny, ktorú v USA nazývajú Čierny piatok, celkovo 11,4 miliardy USD (8,62 miliardy eur).
Toto veľké číslo podporil aj fakt, že niektoré siete ako Gap, Wal-Mart či Toys „R“ Us otvorili svoje obchody namiesto skorých ranných hodín už o polnoci.

Tento rok bude Black Friday 23. novembra

Čierny piatok a internet
V poslednej dobe sa čierny piatok stáva veľmi dôležitým aj pre internetové obchody, ktoré často doslova (viz Amazon) odpočítavajú dny, hodiny a minutý do začiatku nákupného šialen-stva.
Pozrite si stránky ktoré sa čiernemu piatku venujú
Black Friday – oficiálne stránky
Black Friday – odkaz na zľavy v „deň Vďakyvzdania 2012“
Black Friday – ďalšie zľavy

Nákupné šialenstvo
Hoci väčšina ľudí tvrdí, že dokáže svoje nákupné chúťky ovládať, aj tak sa pod vplyvom zliav a akcií vedia aj úplne normálni zákazníci zmeniť na bláznov. Pozrite si video

Nemalú pozornosť k „čiernemu piatku“ venujú aj politici a demografi, ktorí sa snažia z chovania nakupujúcich zistiť, či ekonomika ožíva, alebo naopak mieri naspäť k recesii.

Čo si myslíte o tom Vy?